Gabriel Janowski w Poranku Radia WNET

– Muszę z przykrością powiedzieć, że po 25 latach przemian ustrojowych w Polsce sytuacja naszego rolnictwa cały czas się pogarsza w niewyobrażalnym tempie. Proszę zobaczyć, że cały czas od 1980 roku są te same postulaty rolników. Jest to coś niebywałego, że sprawa rolnictwa jest tak zaniedbywana, że aż to woła o pomstę do nieba – powiedział w Poranku WNET Gabriel Janowski, były minister rolnictwa, w zielonym miasteczku namiotowym rolników przed kancelarią rady ministrów.

W rozmowie z Krzysztofem Skowrońskim, były minister wyjaśniał co należy zrobić, aby zaspokoić żądania rolników – Rolnictwo powinno być podstawą ekonomii. Rolnictwo jest ważnym elementem gospodarki, a błędy polityki rolnej, które dotykają Unię Europejską, dotykają Polskę w szczególności. Rolnictwo przestało być biznesem rodzinnym i ważną dziedziną aktywności indywidualnej a stało się biznesem wielkich korporacji.

– Rolnicy są zadłużeni, a z czego to wynika? Ponieważ oferowano im sprzęt ponad ich miarę finansową. Ale firmom zachodnim zależało na tym, żeby polscy rolnicy brali te wielkie ciągniki. W tej chwili polscy chłopi stają się niewolnikami banków – objaśniał rolnicze dramaty Gabriel Janowski.

– W Polsce i w Unii Europejskiej musi nastąpić bardzo szybka zmiana sposobu pojmowania rolnictwa i polityki zacząć obowiązywać nowa polityka rolna, w której podstawą musi być gospodarstwo rodzinne, ponieważ obecnie popadamy w niewole wielkich korporacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *